دوشنبه 25 شهریور 1387

OSI (Open System Interconnection) یک مدل مرجع برای ارتباط بین دو کامپیوتر می باشد که در سال 1980 طراحی گردیده است. هر چند امروزه تغییراتی در آن به وجود آمده است اما هنوز هم کاربردهای فراوانی در جاهای مختلف اینترنت و به خصوص در پایه های شبکه دارد.

این مدل بر اساس لایه بندی قراردادهای برقراری ارتباط که همزمان روی دو سیستم مرتبط اجرا شده اند پایه ریزی شده است که این امر بسیار سرعت و دقت ارتباط را افزایش می دهد و این قراردادها بصورت طبقه طبقه در هفت لایه تنظیم شده اند که در زیر بررسی خواهند شد.


لایه فیزیکی (Physical Layer):

این لایه که تنها تشکیل شده از سخت افزار می باشد و قراردادهای سخت افزاری در آن اجرا می شود وظیفه انتقال نهایی اطلاعات را دارد که این انتقال بصورت سیگنال و به صورت صفر و یک می باشد.
لایه پیوند داده (Data Link Layer):
در این لایه اطلاعات، کشف خطا و اصلاح می شوند و بدون خطا و به صورت مطمئن به سوی مقصد ارسال می شوند. وظیفه دیگر این لایه مطمئن شدن از رسیدن اطلاعات به مقصد است که این کار توسط بیتهای parity، checksum و غیره انجام می پذیرد. که در صورت بروز خطا مجددا اطلاعات ارسال خواهند شد.


لایه شبکه (Network Layer):

و اما پیچیده ترین لایه یعنی لایه شبکه که در آن قراردادهای شبکه بندی تعریف شده است. وظیفه این لایه انتقال تکنولوژی برقراری ارتباط برای دیگر شبکه های مستقل است که این امر این امکان را به OSI می دهد که بتواند در زیر شبکه های مختلف فعالیت کند.


لایه انتقال (Transport Layer):

در این لایه قبل از ارسال اطلاعات یک بسته به سمت مقصد فرستاده می شود تا مقصد را برای دریافت اطلاعات آماده کند. همچنین این لایه وظیفه تکه تکه کردن بسته ها، شماره گذاری آنها و ترتیب و نظم دهی آنها را بر عهده دارد. که البته بسته ها در طرف گیرنده دوباره در همین لایه نظم دهی و قابل استفاده برای لایه های بالاتر خواهند شد.


لایه نشست (Session Layer):

در این لایه کارهایی از قبیل زمان ارسال و دریافت بسته ها مقدار رسیده و مقدار مانده از بسته ها نظارت می شود که به مدیریت بسته ها بسیار کمک می کند.


لایه ارائه (Presentation Layer):
در این لایه استاندارد های رمزنگاری و فشرده سازی اطلاعات تعریف شده است. این لایه در امنیت داده دارای اهمیت ویژه ای است.


لایه کاربرد (Application Layer):

استاندارد های بین نرم افزار های شبکه در این لایه قرار دارند. این لایه، لایه ای است که در واقع با کاربر در ارتباط است.
مرجع: متاسفانه هرچی گشتم نام مرجع رو پیدا نکردم!