X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری


دوشنبه 25 شهریور 1387

 

   تکامل HTML در زمانی که نیاز بود متوقف شد و زبان جدید XHTML جایگزین آن شد . این زبان جدید از بسیاری جهات شبیه HTML است ، ولی برای کار با XML ساخته شده است . زبان XHTML که مخفف EXtensible HyperText Markup Language است در تاریخ 26 ژانویه سال 2000 منتشر شد و به قول بعضیها همان HTML 5 میباشد ، که در واقع اینچنین نیست.

 این زبان نسل جدید زبان وب میباشد که دارای یکسری اصول و قوانین خاص است تا کمبودهایHTML را در مورد دستگاههای کوچک الکترونیکی که به وب متصل میشوند ، مانند تلفنهای همراه، جبران کند ، که موجبات افزایش اطمینان از عمل‌کرد صححیح سندها در شرایط پیچیده‌تر موجود در اینترنت امروزین را فراهم می‌سازد.
XHTML 1.0 یک فرمولبندی تازه از HTML بر پایه XML است. به XHTML 1.0 میتوان به عنوان یک گذار ایدئولوژیک از HTML 4.0 نگاه کرد که به خاطر تاثیر XML از لحاظ فنی سختگیرانه تر است. مدتی است که وب آماده معرفی زبان آینده خود یعنی XML است که XHTML این وظیفه را بعهده دارد. در این نسخه کدهای HTML  باید در DTD نوشته شوند. هر مرورگر وب ، داخل خود یک نوع DTD دارد و به همین دلیل است که یکسری از دستورات نسخه های مختلف HTML در بعضی از مرورگرها نمایش داده نمی شوند. از این به بعد باید دستورات HTML را در DTD خاص خود بکار برد، چون انجمن W3C میخواهد یک استاندارد را معین کند تا هماهنگی لازم بین زبان وب و کلیه User-agent ها برقرار شود. User-agent برنامه های تحت وب مانند مرورگرها را گویند. W3C پیشنهاد داده که HTML باید یک برنامه کاربردی تحت XML باشد تا برنامه نویسان وب مجبور به رعایت استاندارد آن شوند. همانطور که میدانید DTD برای نسخه های HTML لازم نبود و بدون آن هم صفحات بخوبی نمایش داده میشدند ولی برای XHTML نوشتن و تعیین آن اجباری است.
همانطور که گفته شد  یکسری محدودیتهایی هست که در HTML نبود و سادگی زبان HTML که باعث محبوبیت فراوان آن شده در نسل جدید دارد از بین میرود ولی در عوض به گفته W3C دو خاصیت بسیار مهم در نسخه جدید زبان وب وجود دارد، Extensibility و Portability . از لحاظ ایدئولوژیک XHTML مفاهیم کلی زیر را از HTML به ارث برده است  :
اینکه نمایش و قالب بندی سند باید توسط شیوه نامه از هم جدا شوند.
اینکه اسناد باید قابل دسترسی شده باشد.
اینکه اسناد باید بین المللی شده باشد.
 XHTML در مرورگر شما عینا مشابه HTML نمایش داده میشود. اگر هر احتمالی مبنی بر نیاز یا قصد شما به پردازش مجدد محتوا وجود دارد ممکن است ترجیح دهید از XHTML استفاده کنید. به عنوان مثال برای ارسال آن به یک PDA قواعد ترکیب سختگیرانه تر XML پردازش خودکار XHTML را بسیار ساده تر و ارزانتر از HTML معمولی میکند.
منابع