X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری


سه‌شنبه 26 شهریور 1387


  


HyperText Transfer Protocol پروتکلی برای انتقال اطلاعات بر روی اینترنت می باشد . شما وقتی مرورگر (Browser) خود را باز می کنید ، از همان ابتدا از پروتکل HTTP استفاده می کنید تا صفحات اینترنت را مشاهده کنید .

پایه پروتکل HTTP بر مبنای این است که هر صفحه اینترنت می تواند شامل یک لینک (Hyperlink)  باشد، تا از این طریق بتوان به صفحات دیگر رفت و آنها را مشاهده کرد . پروتکل  HTTP یک پروتکل درخواست و پاسخ  است که بین یک کلاینت و یک سرور برقرار می شود . در اینجا کلاینت همان  User Agent (مرورگر شما) است و منظور از سرور یک وب سایت اینترنتی می باشد .


HTTP بر روی پروتکل TCP/IP و در لایه ی Application  اجرا می شود .دلیل اینکه HTTP از پروتکل TCP/IP استفاده می کند و نه از UDP این است که TCP/IP پروتکلی است که درستی انتقال اطلاعات را برای گیرنده و فرستنده تضمین می کند و چون در اینترنت نیاز ما به این عملکرد 100% است، از این پروتکل استفاده می شود.


معمولا HTTP برای برقرای ارتباط با سرور از پورت 80  استفاده می کند .همچنین برای برقرای ارتباط با سرور از دستورهای خاصی بهره می برد (نظیر Get – Head – Post – Put - …) 

آخرین ورژن از این پروتکل HTTP/1.2 است .


منابع