شنبه 23 شهریور 1387


         روند تکنولوژی های وب به سمتی پبش می رود که بتوان  اکثر کارهایی که در گذشته توسط برنامه های محلی (Local) انجام می گرفت ، به وسیله  تکنولوژهای وب (اینترنت) انجام داد که در همه جا برای کاربران در دسترس باشد . محقق شدن این هدف نیازمند ابزار هایی است که بتوان این گذر فاز (لوکال به وب) را به خوبی انجام دهد . 

تا چندی پیش این روند به خوبی در حال انجام گرفتن بود اما در این بین حتی اگر برنامه های وب(سایت های اینترنتی) 
 به بهترین نحو پیاده سازی شوند ، کمبودی بسیار مهم دارند و آن عدم پایدار بودن صفحات اینترنت است . در صفحات اینترنت شما بر روی هر لینک ، دکمه و یا هر چیز دیگری کلیک کنید باید منتظر زمانی (مدت آن بستگی به سرعت اینترنت و نحوه پیاده سازی سایت دارد) بود تا درخواست شما انجام و برای شما فرستاده شود . در این فاصله زمانی کاربر تنها یک صفحه خالی می بیند و این برای کاربران می تواند بسیار کسل کننده باشد.
برای رفع این نیاز توسعه دهنده گان وب تکنولوژیی را طراحی کردند و آن AJAX  نام گرفت .

 AJAX  (Asynchronous JavaScript and XML )   مجموعه ای از تکنولوژی هایست که به کاربر این امکان را می دهد که بدون دیدن صفحه سفید به کار خود ادامه داده و متوجه  فاصله زمانی ارسال و دریافت داده نگردد(درست همانند برنامه های لوکال) و این خود به طور قابل توجهی به کارایی و تعامل کاربران با وب سایت می افزاید و کاربران این احساس را می کنند که سرعت سایت افزایش یافته است (البته در همه موارد اینگونه نیست) .

در تکنولوژی AJAX از شی XMLHttpRequest (و برای مرورگر هایی که آن را پشتیبانی نمی کنند، از طریق Remote Scripting)  برای ارسال و دریافت اطلاعات به صورت غیرهمزمان استفاده می شود .

از این تکنولوژی(یا بهتر است بگوییم ، تکنولوژی ها) در همه  زبانها و فرم ورک های وب می توان به خوبی استفاده کرد و در اکثر فرم ورک ها ابزارهای  آماده ای نبز برای برنامه نویسان به منظور افزایش سرعت عمل و سادگی ساخته شده است (Ajax toolkit,Atlas,…) .
AJAX  برای اولین بار در سال 2005 ثبت شد در حالی که از این تکنیک از سال 1996 صحبت می شد . سایت های بسیار زیادی در طی این چند سال صفحات خود را بر مبنای این تکنولوژی طراحی کرده اند . یکی از این سایتهایی که به نظر من  بسیار زیبا طراحی شده ، سایت FanBox است که همانند یک کامپیوتر شخصی طراحی  شده است .

در واقع Ajax نمونه ای از وب 2  است که در دنیای وب تحول بسیار زیادی به وجود  آورده است .