X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری


یکشنبه 24 شهریور 1387

زبان نشانه گذاری کاربردی توسعه یافته
(eXtensible Application Markup Language) یا XAML
(خوانده می شود زمل)، یک زبان توصیفی بر مبنای XML است که توسط شرکت مایکروسافت ابداع شد و برای ساخت و مقدار دهی اشیا در برنامه های کاربردی به کار گرفته می شود. نام کامل اصلی XAML در واقع eXtensible Avalon Markup Language است. Avalon نام مستعار یکی از چهار هسته اصلی فریم ورک .NET 3.0 با نام شالوده ارائه مایکروسافت (WPF) است.

مرور
XAML به شکل گسترده ای در تکنولوژی های .NET 3.0 به کار گرفته شده است. در WPF ،XAML به عنوان زبان توصیفی عناصر واسط کاربر به کار می رود. زبانی که با آن ویژگی ها، رویداد ها و سایر متعلقات عناصر را آن قابل تفسیر هستند. در WP نیز از XAML برای توصیف رول کار استفاده می شود.
فایل های XAML را می توان با ویرایشگرهای ویژوالی وانند ویژوال استودیو و یا Microsoft Expression Blend ویرایش کرد. این فایل ها همچنین می توانند با ویرایشگر های متنی همچون XAMLPad و یا Vectropy ایجاد شوند.
نکته بسیار جالبی که در مورد XAML وجود دارد و آن را به یک ابزار بسیار قدرتمند تبدیل کرده است این است، XAML پیچیدگی کار را کاهش داده چرا که بر مبنای XML است و نیازی به ابزار های جانبی برای مدیریت ندارد. روز به روز از این زبان در تکنولوژی های مختلف استفاده بیشتری می شود. به عنوان مثال WPF با استفاده از این زبان واسط های کاربر دو و سه بعدی، متحرک و دیگر جلوه های ویژه ویژوال را تعریف می کند.